FOTOĞRAF ÇEKİMİ NE ZAMAN YAPILMALI

DÜĞÜN DIŞ MEKAN FOTOĞRAF ÇEKİMİ NE ZAMAN YAPILMALIDIR ?

DÜĞÜN ÖNCESİ FOTOĞRAF ÇEKİMİ


Genelde düğünden 1 hafta önce saç ve makyaj provası yapıldığı gün tercih edilen veya edilmesi gereken bir fotoğraf çekimidir.

Artıları
+ Düğün bittiğinde tekrar gelinlik ve damatlık giymeyecek olmak çiftlere makul gelmektedir.
+ Tabi düğün sonrası ekstradan kuaför parası vermekten de kurtulabilirsiniz.
+ Düğün günü olmadığı için zaman ve stres sıkıntınız olmayacaktır. Güneşin tepede değil de daha yatay pozisyonda olduğu 15:00 - 20:30 arasında çekimizi gerçekleştirebilirsiniz.

Eksileri
- Düğün fotoğrafcıları düğününüze yakın bir zamanda gelinliğinize zarar gelmesini istemez bu yüzden toprak, tarla, çimler vb. gibi risk taşıyan mekanlardan uzak durmaya özen göstermektedirler.Fakat siz bu durumu fazla önemsemeseniz ve durumu fotoğrafçınıza belirtirseniz hiç bir sorun yaşamazsınız.
- Denize girmek isteyen çiftlerimiz için tabî ki de uygun bir periyot değildir.
 

DÜĞÜN GÜNÜ FOTOĞRAF ÇEKİMİDüğün hikayesi çekimi isteyenler için muhakkak fotoğraf çekiminin gerçekleşmesi gerekmektedir. Tüm gün çekim gerçekleştirebilirseniz fakat zamanınız kısıtlı ise dış mekan çekimini daha stressiz bir gün gerçekleştirebilirsiniz. Düğününüz peyzajı güzel bir otel veya kır bahçesinde ise dış mekan çekimini o gün gerçekleştirmenizi öneriririm.

Artıları
+ Gelinlik ve Damatlığı tekrar giymek istemiyorsanız düğün günü gerçekleştirmenizde fayda var.
+ Ekstra kuaför masrafından kurtulabilirsiniz.
+ Arkadaşlarınızı da fotoğraf çekimlerine dahil edebilirsiniz.

Eksileri
- Kısıtlı zaman, Stres ve Sürekli telefonların çalması nedeniyle çekime fazla konsantre olamamak.
- Genelde güneşin en iyi açıda olduğu 17:00 sonrası genelde kız evinde olma zorumluluğu ve 20:00 deki gün batımı sırasında ise düğün salonunda olma gereksinimi.
- Gelinlikte herhangi bir sıkıntı yaşanma riskinin daha fazla olmasıdır.

 

DÜĞÜN SONRASI FOTOĞRAF ÇEKİMİDüğünü ve Balayı Tatilini gerçekleştirdikten sonra rahat bir zamanda çekim imkanı sağlar. Genelde dış mekan fotoğraf çekimi için en ideal zamanlardır.

Artıları
+ Stres yaşamadan ve daha kreatif çekim yapmanıza imkan sağlar.
+ Zaman kısıtlaması olmadığı için bulunduğunuz şehir e uzak mesafelerde güzel yerlerde çekim imkanı sağlar.
+ Gelinlik ve Damatlığı daha rahat kirletebilirsiniz. Denize girmek, buğday tarlaları vb. çekim konseptleri için ideal zamanlardır.
+ Saçlarınızı istediğiniz şekli rahatça verebilirsiniz. Salık saçlarınıza güzel bir çicekli taç ile süsleyebilirsiniz.
+ Gün ışığından daha verimli yararlanabilirsiniz.

Eksileri
- Bazı çiftlerde üşengeçlik yaratabilir, bu yüzden fazla ara vermeden gerçekleştirmeye özen gösterin.
- Tekrar kuaför ve makyaj masrafı çıkabilmektedir.

- Maddi durumunuz uygun ise Düğün günü hikaye/an çekimlerinizi yaptırmasını tatil dönüşü dış mekan çekimlerini gerçekleştirmenizdir. Maddi durumunuz uygun değil ise haftaiçi müsait zamanlarda dış mekan çekimini gerçekleştirebilirsiniz. Balayınızda yanınıza dsrl/go pro tarzı yüksek çözünürlüklü fotoğraf makinası alın ara ara çekimler gerçekleştirin. Albümüzü böylelikle zenginleştirebilirsiniz.

- Türkiye mevsime göre ruh ve tarzınıza uygun zamanda çekimi gerçekleştirin. Örneğin ilk baharda kır çekimleri tercih edin. Kumsal ve Deniz temasına önem veriyorsanız Yaz mevsimini, Daha romantik zamanlar arıyorsanız sonbaharda çekiminizi gerçekleştirebilirsiniz.

- Dış mekan çekimlerini genelde haftaiçine getirmenizi tavsiye ederim, nedeni çekim için ideal olan güzel mekanların hafta sonu daha kalabalık insan topluğu çekmesidir.

- Düğün veya Kınanızdan 1 gün sonrayı kesinlikle tercih etmeyin, düğün yorgunluğunun üzerine sabah tekrar erken kalkarak saç ve makyajı tekrar yaptırmak size eziyet gibi gelebilir.En az 1 gün ara verdikten sonra yaptırmanızı öneririm.

- Bazı yerler az veya çok rüzgarlı olabilir, saçınızı tamamen salık düşünebilirsiniz ama olası sert rüzgarı da ihmal etmeyin. Saçlarınızın yüzünüze gelmeyecek şekilde tasarımını yaptırmanızı tavsiye ederim.

- Çekim sırasında pozitif ve doğal olun, sanki arkadaşınızla birlikte aşkınızın fotoğraflarını çekmeye gidiyormuşunuz gibi evden çıkın ve çekime gidin, güzel farkı fotoğraflarınızda mutlaka göreceksiniz..